Start arrow Turystyka arrow Kuchnia białoruska
Ciekawostki
Białoru¶ w liczbach: liczba ludno¶ci  9 612 632, ludno¶ć według wieku 0 - 14 lat     14,3%, 15 - 64 lat 71,3%, ponad 64 lata 14,5%, ¶redni wiek w całej populacji  38,8 lat. Oczekiwana długo¶ć życia w całej populacji 70,92 lat
 
powered_by.png, 1 kB
Kuchnia białoruska
Redaktor: OK   
Białorusinów często nazywano „bulbaszami” - wielbicielami ziemniaków. Na Białorusi ziemniaki podaje się jako smażone, gotowane i duszone. Stanowi± zarówno dodatek do dań, jak i danie samodzielne. Ziemniaki zajmuj± szczególne miejsce i wchodz± w skład około 1000 różnych dań białoruskich.

Dania tradycyjnej kuchni białoruskiej zawieraj± dużo składników: wieprzowinę, słoninę, wołowinę, drób, mięso ryb, mleko i wyroby mleczarskie.
Szczególne miejsce w kuchni białoruskiej zajmuje wieprzowina. Do tej pory we wsiach białoruskich zachowała się pogańska tradycja: w zimie na Gwiazdkę zabija się ¶winię, potem robi± kiełbasy, sol± kawałki słoniny i robi± polędwicę. Niezwykle smaczne s± kiełbaski podsmażone z ziemniakami i zielenin±.
Z grzybów najbardziej cenne na Białorusi s± prawdziwki, szczególnie duszone w glinianych garnczkach z ziemniakami i ¶mietan±.


TAGI: Białoru¶, kuchnia, jedzenie na Białorusi, dania narodowe
 
© 2020 Białoru¶ - zwiedzanie Białorusi, wczasy Białoru¶
e-Hotel.pl tanie hotele na Białorusi