Start arrow Turystyka arrow Kanał Augustowski - okolice
Ciekawostki
Białoru¶ graniczy z dwoma krajami WNP: Rosj± (990 km) i Ukrain± (975 km) oraz z trzema krajami Unii Europejskiej: Litw± (462 km), Łotw± (143 km) i Polsk± (418 km).
 
powered_by.png, 1 kB
Kanał Augustowski - okolice
Redaktor: RT   
Okolice Kanału Augustowskiego maja bogata historie.

Zasiedlanie tego terytorium rozpoczęło się w neolicie - przez uczonych tu odkryto kilkadziesi±t stanowisk pierwotnych. Jednak przez długi czas ten kraj był słabo zaludniony. Dopiero w XV w. tu powstaj± nieduże osady, a póĽniej dwory wielkoksi±żęce i posiadło¶ci feudalne. W 1795 r. po trzecim rozbiorze Rzeczypospolitej ziemi w dorzeczu Czarnej Hańczy odeszły do Prus, a w 1815 r. stały się czę¶ci± Imperium Rosyjskiego. Brzegi Kanału były ¶wiadkami działań wojennych podczas powstań lat 1830-1831 i 1863, a na końcu XIX w. tu rozpoczęto wzniesienie fortów i schronów ogniowych Warowni Grodzieńskiej. Przy tych fortach wiosna i latem 1915 r. toczyła się zacięta walka.

W latach 30. XX w., gdy teren Kanału Augustowskiego należał do II Rzeczypospolitej, dokonano pierwszego remontu kapitalnego arterii wodnej. W 1940 r. po wł±czeniu tych obszarów do ZSSR, tu rozpoczęto budowę o wielkiej skali - wzniesiono tak zwana Linie Dolotowa. Podczas zaciętej walki na brzegach Kanału w latach 1941 i 1944 bardzo uszkodzono jego ¶luzy i koryto, okoliczne wsie. Decyzja o odbudowaniu czę¶ci białoruskiej Kanału Augustowskiego została podjęta w 2004 r. Dzisiaj Kanał jest całkowicie odbudowany.

Rekonstrukcja została przeprowadzona na podstawie rysunków i planów XIX w., zachowano autentyczne czę¶ci ¶luz, wykorzystano metody umocnienia koryta opracowane jeszcze za czasów I. Pradzynskiego.

¬ródło: RB
 
© 2024 Białoru¶ - zwiedzanie Białorusi, wczasy Białoru¶
e-Hotel.pl tanie hotele na Białorusi