Start arrow Turystyka arrow Pałac Wollowiczów w ¦wi±cku
Ciekawostki
Białoru¶ graniczy z dwoma krajami WNP: Rosj± (990 km) i Ukrain± (975 km) oraz z trzema krajami Unii Europejskiej: Litw± (462 km), Łotw± (143 km) i Polsk± (418 km).
 
powered_by.png, 1 kB
Pałac Wollowiczów w ¦wi±cku
Redaktor: WE   
W 1779 r. na zlecenie Antoniego Wollowicza w ¦wi±cku według projektu architekta głównego Wielkiego Księstwa Litewskiego Giuseppe Sacco został wzniesiony pałac murowany z dwiema oficynami bocznymi i założono park krajobrazowy z systemem sztucznych zbiorników wodnych.

Na pocz±tku XIX w. do kompleksu pałacowo-parkowego wł±czono kaplice w stylu neogotyckim i budowle gospodarcze. Cze¶ć centralna pałacu to monumentalny dwukondygnacyjny budynek z wysokim mansardowym dachem, ł±czy w sobie cechy baroku i klasycyzmu. Zachowane czę¶ciowo elementy wystroju wykonane w stylu klasycyzmu według szkiców G. Sacco przez malarzy A. Smuglewicza, T. Mankowskiego oraz Włocha Tambora.

W parku krajobrazowym na 12 ha rosn± głównie miejscowe gatunki drzew - jesion, klon, lipa. W czę¶ci południowej jest nieduże wzgórze do obserwacji okolic - Belweder. W systemie wodnym s± jeziora sztuczne o powierzchni 3 ha, Kanały, odnogi. Na brzegu centralnego jeziora na pocz±tku XIX w. zbudowano kaplice w stylu neogotyckim. W kaplicy znajduj± się krypty.

¦wi±ck Wollowiczów jest jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich na Białorusi.

¬ródło: RB
 
© 2024 Białoru¶ - zwiedzanie Białorusi, wczasy Białoru¶
e-Hotel.pl tanie hotele na Białorusi