Start arrow Turystyka arrow Dwór ¦wi±ck Górskich
Ciekawostki
Białoru¶ graniczy z dwoma krajami WNP: Rosj± (990 km) i Ukrain± (975 km) oraz z trzema krajami Unii Europejskiej: Litw± (462 km), Łotw± (143 km) i Polsk± (418 km).
 
powered_by.png, 1 kB
Dwór ¦wi±ck Górskich
Redaktor: TB   
Dwór ¦wi±ck Górskich leży na wschodnim skraju wsi Radziwiłki.

Pierwszy park w tym miejscu został założony w XVII w. przez mnichów kamedułów z Wigr. W 1820 r. posiadło¶ć przeszła do Górskich, którzy gospodarowali tu do 1939 r. Dwukondygnacyjny dom murowany został wybudowany w 1828 r. przez Józefa Górskiego. Dom z dachem dwuspadowym mi±ł układ korytarzowy. W 1974 r. do południowego skrzydła budynku dobudowano piętrow± ceglana przybudówkę, która istotnie zmieniła wygl±d domu.

Najbardziej interesuj±cy jest park siedziby. Ł±cz± w sobie resztki dwóch alej licz±cych ponad sto lat drzew li¶ciastych i iglastych, kaskadę z pięciu stawów. Na pocz±tku jednej z alej ro¶nie drzewo unikatowe - lipa z dwoma pniami. Siedziba Górskich od polowy XIX w. rozwijała się jako przoduj±ca dla swoich czasów gospodarstwo rolnicze. Zabudowania gospodarcze zespołu prawie całkiem się zachowały. S± to stajnie, piwnice, chłodziarnia, domki służby, oficyna, zakład produkcji krochmalu i dwa domy mieszkaniowe dla pracowników.

¬ródło: RB
 
© 2021 Białoru¶ - zwiedzanie Białorusi, wczasy Białoru¶
e-Hotel.pl tanie hotele na Białorusi