Start arrow Turystyka arrow Kościół św. Józafata Kuncewicza
Ciekawostki
Białoruś należy do czołówki krajów, w których mieszkają ludzie długowieczni. Z danych statystycznych wynika, że obecnie blisko 650 Białorusinów przekroczyło wiek stu lat.
 
powered_by.png, 1 kB
Kościół św. Józafata Kuncewicza
Redaktor: RS   
Kościół św. Józafata Kuncewicza położony na terenie Teolina, dawnego przedmieścia Sopockin, został założony z funduszu Antoniego Wollowicza w 1789 r. i nazwany na cześć żony Wollowicza Teofilii. Również została założona Teolinska Parafia Katolicka.

Parafia katolicka została zlikwidowana w 1875 r., a kościół przekazano cerkwi prawosławnej i założono prawosławny klasztor żeński. Z tamtych czasów pozostał budynek szkoły niedzielnej, kilka grobów na dziedzińcu oraz wrota kute do kościoła i do miejskiego cmentarza. W 1915 r. gdy zbliżał się front, klasztor ewakuowano. Kościół ponownie otwarto na początku lat 20. XX w.

W czasie II wojny światowej pożar zniszczył dach i znaczna cześć wystroju wewnętrznego, lecz już w 1945 r. kościół odbudowano. W 1989 r. na budynku kościoła zostały nadbudowane dwie wieże, które zmieniły kompozycje świątyni i jej styl.

Świątynia stanowi jednonawowa, jednoapsydowa bazylikę. Apsyda o prostych katach nie jest charakterystyczna dla kościołów katolickich takiego typu. Wewnętrzny wystrój pochodzi z XX w.

W starej części cmentarza na niewysokim wzgórzu w latach 1858 i 1873 P. Górski ufundował dwie kaplice grobowce. Kaplica grobowiec Julii Dziekonskiej zmarłej w 1858 r. to zwarta budowla na planie prostokąta pokryta dwuspadowym dachem, zwieńczona kwadratowa sygnaturka. Wejście i nisza nad nim oraz boczne otwory okienne ostrołukowe. Ściany ozdobiono m.in. resztkami potłuczonego szkła barwnego. Druga kaplica została wzniesiona w 1873 r. ku czci pochowanego tu Józefa Górskiego. To jest budowla na planie prostokąta pokryta dwuspadowym dachem, nad wejściem umieszczono rzeźbę "Krucyfiks".

Na placu głównym Sopockin jest mogiła zbiorowa żołnierzy radzieckich i ofiar faszyzmu. Spoczywają w niej prochy ponad 100 poległych. Tu w latach 90. XX w. i na początku 2000 r. przeniesiono prochy żołnierzy wojsk granicznych z Usowa, Gołowienicz, Dorguni, jak również żołnierzy radzieckich z innych miejsc.

Mogiła powstańców 1863 r. na wzgórzu zwanym Lisia Góra znajduje się na odległości 1 kilometra od granicy z Litwa obok wsi Kadysz. Oddział powstańców na czele z mieszkańcem miejscowym Muczyńskim w okolicach wsi Kadysz stoczył walkę z wojskiem carskim. W tej walce zginęło 12 powstańców. Mogiła zachowała się z czasów powstania.

Źródło: Ambasada RB
 
© 2024 Białoruś - zwiedzanie Białorusi, wczasy Białoruś
e-Hotel.pl tanie hotele na Białorusi