Start arrow Turystyka arrow Budowle fortyfikacyjne 68. Grodzieńskiego Rejonu Umocnionego
Ciekawostki
Białoru¶ podzielona jest na 6 obwodów (odpowiadaj±cych polskim województwom): brzeski, homelski, grodzieński, mohylewski, miński, witebski oraz wydzielone na prawach obwodu miasto Mińsk.
 
powered_by.png, 1 kB
Budowle fortyfikacyjne 68. Grodzieńskiego Rejonu Umocnionego
Redaktor: WS   
Na prawym brzegu Kanału Augustowskiego miedzy wsiami Sonicze i Tartak blisko wsi Nowiki s± betonowe schrony ogniowe wybudowane w latach 1940-1941. To dwukondygnacyjne budowle betonowe z otworami strzelniczymi, grubo¶ć ich ¶cian wynosi prawie metr. W pierwszych dniach wojny ugrupowania garnizonowe betonowych schronów ogniowych stawiały zacięty opór wojskom faszystowskim. Na betonowym schronie ogniowym blisko wsi Sonicze umieszczono znak pami±tkowy na cze¶ć żołnierzy i oficerów 9. batalionu strzelców i artylerii 68. Grodzieńskiego Rejonu Umocnionego.

Według dawnej tradycji s± stawiane krzyże pami±tkowe, które się zachowały do dzi¶. W każdej wsi jest kilka krzyży umieszczonych na skrzyżowaniach, obok dróg, odznaczano przez nie miejsca, w których odbywały się pamiętne dla mieszkańców wydarzenia.

Trzy krzyże na cze¶ć powstańców 1863 r. postawiono we wsi Osoczniki na zachód od drogi do Sopockin. Jak głosi podanie w okolicach wsi powieszono pięciu powstańców, których nazwiska s± nieznane. Dwumetrowe krzyże kamienne zostały postawione przez mieszkańców w latach 1913, 1916 i 1918.

¬ródło: Ambasada RB
 
© 2024 Białoru¶ - zwiedzanie Białorusi, wczasy Białoru¶
e-Hotel.pl tanie hotele na Białorusi