Start arrow Turystyka arrow Miasteczko Mir
Ciekawostki
Białoru¶ w liczbach: liczba ludno¶ci  9 612 632, ludno¶ć według wieku 0 - 14 lat     14,3%, 15 - 64 lat 71,3%, ponad 64 lata 14,5%, ¶redni wiek w całej populacji  38,8 lat. Oczekiwana długo¶ć życia w całej populacji 70,92 lat
 
powered_by.png, 1 kB
Miasteczko Mir
Redaktor: MK   
Na Białorusi jest wiele miejsc, które s± nieodł±cznym elementem jej bogatej kultury. Niew±tpliwie należy do nich miasteczko oddalone ok. 85 km na południowy-wschód od Mińska.

Mowa o Mirze, który na stronicach kronik pojawił się w 1395 roku za spraw± przykrego incydentu- spalenia go przez Krzyżaków.
Miasteczko zyskało sławę również poza granicami kraju dzięki założonej tu instytucji Mir Jesziwa. Była to ciesz±ca się autorytetem wyższa, religijna szkoła, która istniała od 1815 do 1939 roku.

Do dzi¶ zachował się jej budynek, w pobliżu, którego znajduje się kompleks architektoniczny „dworu synagog”. W synagodze Żydzi modlili się oraz prowadzili kulturalno-duchowne życie.
Jako datę ich pojawienia się w Mirze podaje się XVII wiek.

Niedaleko od wspomnianej Jesziwy znajduje się Cerkiew Troicka założona w drugiej połowie XVI wieku oraz ko¶ciół ¶w. Mikołaja (1599-1605).
W pobliżu rynku mie¶ci się restauracja, gdzie we wnętrzu wyłożonym kamieniem można zje¶ć pyszne białoruskie potrawy i nabrać sił przed zwiedzaniem mirskiego zamku.

Image Image Image
 
© 2024 Białoru¶ - zwiedzanie Białorusi, wczasy Białoru¶
e-Hotel.pl tanie hotele na Białorusi