Start arrow Turystyka arrow Mirski Zamek
Ciekawostki
Białoruś podzielona jest na 6 obwodów (odpowiadających polskim województwom): brzeski, homelski, grodzieński, mohylewski, miński, witebski oraz wydzielone na prawach obwodu miasto Mińsk.
 
powered_by.png, 1 kB
Mirski Zamek
Redaktor: MK   
Spis treści
Mirski Zamek
Strona 2
Strona 3

W 1730 roku wraz z odbudową zamku pojawiły się nowe pomieszczenia, między innymi sala do tańca, sala galowa i portretowa galeria.
Znowu zabłysnęły piękne kaflowe piece, kominy, złocone sufity, bogate parkiety. W oranżerii włoskiego ogrodu zakwitły drzewa cytrusowe, figi, mirt, cyprys, bukszpan , drzewa laurowe i inne. Wszystko to sprawiało, że można było godzinami zachwycać się pięknymi krajobrazami i otaczającą zamek przyrodą.

W 1785 roku książę „Panie Kochanku” przyjął w murach swojej posiadłości króla Stanisława Augusta, urządzał w bale, a w okolicy - polowania.
Wraz ze zmianą panujących zmieniał się wygląd zamku.
W 1813 r. we Francji został śmiertelnie zraniony Dominik Radziwiłł. Po jego śmierci zamek początkowo był pod władaniem jego córki Stefanii i jej męża Ludwika Wittgensteina. Kiedy zmarła Stefania, w roku 1828 całkowicie znalazł się on w rękach Wittgensteinów. Z biegiem lat coraz bardziej popadał w ruinę...

Image W roku 1891 mirski zamek kupili książęta Światopełk-Mirscy i powoli zaczęli podnosić go z ruiny. Mikołaj Światopełk-Mirski, generał kawalerii i ataman Wojska Dońskiego, wziął się do pracy, doprowadził do porządku ogród, podprowadził pod ściany posiadłości staw, który można podziwiać również dziś, za stawem zbudował gorzelnię. Niedaleko od zamku wzniósł trzypiętrowy pałac, a na polanie pomiędzy nimi posadził kilka drzew, pośród których po jego śmierci wzniesiono rodzinną kaplicę.
Starszy syn księcia Michał był uznawany za romantyka i dziwaka. Ludzie mówili, że bardzo przypomina ojca, również z wyglądu (tak jak on nosił brodę). W Mirze spędzał mało czasu, jednak po przeżyciu nieszczęśliwej miłości przyszła mu go głowy myśl, aby odrestaurować zamek.

Lubił mawiać: „Mirski zamek- to ruina, a drugą ruiną jestem ja sam”.
Prace restauracyjne odbywały się z przerwami. W 1929 roku mirski zamek odwiedził prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki. Był on pełen uznania dla wysiłków księcia zdeterminowanego odbudować fortecę.

Od 1980 roku trwa renowacja obiektu.
W 2000 roku mirski zamek został wpisany na listę zabytków UNESCO spełniając I i IV kryterium kulturowe.


 
© 2024 Białoruś - zwiedzanie Białorusi, wczasy Białoruś
e-Hotel.pl tanie hotele na Białorusi