Start arrow Turystyka arrow Iszkoldz
Ciekawostki
Białoruś graniczy z dwoma krajami WNP: Rosją (990 km) i Ukrainą (975 km) oraz z trzema krajami Unii Europejskiej: Litwą (462 km), Łotwą (143 km) i Polską (418 km).
 
powered_by.png, 1 kB
Iszkoldz
Redaktor: MK   
Iszkoldz jest to niewielka wioska mieszcząca się w baranowickim powiecie województwa brzeskiego około 100km na południowy-zachód od Mińska.
Po drodze do wioski ciężko nie zauważyć ogromnego betonowego żubra oznaczającego granicę województwa mińskiego i brzeskiego.
Z wioską kojarzy się głównie Kościół Trójcy Przenajświętszej. Jest to najstarszy na terenie kraju kościół katolicki, który został włączony do spisu zabytków narodowych ze względu na historyczno-kulturową wartość.
Był założony w 1449 roku przez Mikołaja Niemirowicza, a poświęcony pomiędzy 1468 a 1471 rokiem. W drugiej połowie XVI wieku z polecenia Mikołaja Radziwiłła Czarnego zamieniono go w kościół kalwiński, a w 1641 roku zwrócono katolikom. W czasie wojny polsko-rosyjskiej zniszczono go, a w 1868 roku zamieniono w cerkiew.
W 1918 roku ponownie zwrócono go katolikom, 51 lat później zamknięto. Od 1980 roku kiedy zaczęto prace restauracyjne kościół zaczął ponownie funkcjonować jako katolicka świątynia.

W czasie swojego długiego funkcjonowania był wielokrotnie remontowany, jednak mimo to nadal wygląda niemal tak jak przed laty...
W lipcu br. ksiądz postanowił go odnowić, a zdjęcia z trwających prac konserwacyjnych można obejrzeć poniżej.
 
© 2024 Białoruś - zwiedzanie Białorusi, wczasy Białoruś
e-Hotel.pl tanie hotele na Białorusi