Start arrow Turystyka arrow Pałac Rumiancewów-Paskiewiczów
Ciekawostki
Białoru¶ graniczy z dwoma krajami WNP: Rosj± (990 km) i Ukrain± (975 km) oraz z trzema krajami Unii Europejskiej: Litw± (462 km), Łotw± (143 km) i Polsk± (418 km).
 
powered_by.png, 1 kB
Pałac Rumiancewów-Paskiewiczów
Redaktor: KL   
Miejsce obiektu: Homel, obwód homelski.

Pałac Rumiancewów-Paskiewiczów stoi na stromym brzegu rzeki Soż we wspaniałej oprawie romantycznego parku krajobrazowego.

Pierwszym wła¶cicielem i budowniczym był feldmarszałek Piotr Rumiancew-Zadunajski, któremu „wie¶ Homel" podarowała Katarzyna II za zasługi wojenne.
Staraniem wła¶cicieli posiadło¶ci - znanych w Imperium Rosyjskim rodzin wojskowych i działaczy państwowych Rumiancewów i Paskiewiczów - powstał unikalny zespół przyrodniczo-architektoniczny.

Obecnie to jeden z najbardziej atrakcyjnych dla turystów obiektów. Należ± do niego pałac, sobór ¦więtych Piotra i Pawła, niedaleko którego jest kaplica i grobowiec rodzinny Paskiewiczów. Kaplica była pierwszym zabytkiem odnowionym w kraju po wojnie.

W ekspozycji zebrano ponad 150 tysięcy eksponatów, w¶ród których trafiaj± się prawdziwe rarytasy. Niestety większo¶ć cennych rzeczy zginęła bez ¶ladu. Jednak zdarzaj± się czasami ciekawe znaleziska. Tak na przykład wróciła z Woroneża br±zowa bogini Pokoju, która niegdy¶ ochraniała spokój kanclerza. Jest to jedna z trzech kopii marmurowej rzeĽby Włocha Antonio Kanova. Homelska bogini wykonana jest z metalu przez mistrza peterburskiego Deput-Malinowskiego. Prawdziwy skarb pałacu-egzemplarz Ewangelii Piotra M¶cisławca datowany 1575 rokiem-trafił do muzeum za naszych czasów.

Park pałacowy to wspaniały przykład sztuki ogrodowej końca XVIII – pocz±tku XIX w. Projektantem krajobrazu zajmował się polski architekt Adam IdĽkowski. Jego autorstwa jest obraz z widokiem na pałac, którego rekonstrukcj± i przebudow± kierował.

¬ródło: BT
 
© 2024 Białoru¶ - zwiedzanie Białorusi, wczasy Białoru¶
e-Hotel.pl tanie hotele na Białorusi