Start arrow Turystyka arrow Zespół pałacowy Sapiehów
Ciekawostki
Białoruś podzielona jest na 6 obwodów (odpowiadających polskim województwom): brzeski, homelski, grodzieński, mohylewski, miński, witebski oraz wydzielone na prawach obwodu miasto Mińsk.
 
powered_by.png, 1 kB
Zespół pałacowy Sapiehów
Redaktor: KL   
Miejsce obiektu: Rużany, rejon prużański, obwód brzeski.

Zespół pałacowy Sapiehów nazywany jest białoruskim Wersalem. Ten zespół pałacowy w Rużanach został wybudowany na początku XVII wieku.

Była tu rodowa rezydencja Sapiehów. Najbardziej znaczący ślad w historii zostawił Lew Sapieha. Wykształcenie zdobył na uniwersytecie w Lipsku, w wieku 33 lat został powołany na stanowisko kanclerza Wielkiego Księstwa Litewskiego. Lew Sapieha stał na czele komisji, która pracowała nad stworzeniem Statutu Wielkiego Księstwa Litewskiego 1588 roku, pełniącego właściwie funkcje konstytucji państwowej i działającego na Białorusi do 1840 roku.

Początkowo w Rużanach w 1617 roku wybudowano niedostępną twierdzę, w czteropoziomowych podziemiach przechowywano arsenał bojowy, prowiant, ważne dokumenty. Istnieje wersja, że podziemne przejście łączyło pałac z kościołem w Synkowiczach i pałacem w Kosowie.

Podczas wojny północnej (1700 - 1721) murowany pałac został prawie doszczętnie zburzony.
Okresem drugich urodzin posiadłości stały się lata 1784 - 1788. Architekt Jan Samuel Becker na zlecenie Aleksandra Sapiehy stworzył prawdziwe cudo. Półkoliste arkady ciągnęły się od skrzydeł głównego budynku, łącząc go z budynkom bocznymi i bramą wjazdową z przylegającymi z obu stron oficynami. Pałac w Rużanach słynął z teatru, którego wyposażenie techniczne było jak na tamte czasy wspaniałe, a także z bogatej galerii obrazów. Chlubą właścicieli była również największa w Wielkim Księstwie Litewskim biblioteka.

Obecnie o dawnej świetności świadczą fragmenty pałacu, arkady, bramy wjazdowej z dębowym kartuzem i girlandą. A poszukiwaczom skarbów nie daje spokoju mit o lezących pod ruinami skarbach wpływowych magnatów.

Źródło: BT
 
© 2024 Białoruś - zwiedzanie Białorusi, wczasy Białoruś
e-Hotel.pl tanie hotele na Białorusi