Start arrow Turystyka arrow Pałac Butrymowicza
Ciekawostki
Białoru¶ podzielona jest na 6 obwodów (odpowiadaj±cych polskim województwom): brzeski, homelski, grodzieński, mohylewski, miński, witebski oraz wydzielone na prawach obwodu miasto Mińsk.
 
powered_by.png, 1 kB
Pałac Butrymowicza
Redaktor: KL   
Miejsce obiektu: Pińsk, obwód brzeski.

Obiekt budowano na zamówienie znanego finansisty Mateusza Butrymowicza.

Pierwszy kamień do fundamentu przyszłej budowli założył król Rzeczypospolitej Stanisław August Poniatowski. Budynek jest unikalny ze względu na swoj± architekturę typu przej¶ciowego - od baroku do klasycyzmu z improwizacj± kanonicznych form w poszczególnych fragmentach i elementach. Z baroku został plan z wklęsłymi krzywoliniowymi zarysami czę¶ci narożnych, owalny kształt głównej sali, tradycyjny podział fasady na dwa poziomy kontrastowe według zdobienia.

Budynek jest symetryczny. Trzy korpusy stanowi± dziedziniec otwarty w stronę rzeki Piny. ¦rodkowy korpus jest przeznaczony dla pomieszczeń dla go¶ci, w bocznych s± pokoje mieszkalne i gabinety. Centralne miejsce zajmuje sala owalna, wysunięta do przodu i otwarta na taras. Ten fragment fasady w kształcie swoistego wykuszu jest najbogaciej zdobiony.

Wspaniałe wnętrza pałacu po silnym pożarze 1901 roku niestety nie zachowały się. Były stracone obrazy holenderskich mistrzów, zabytkowe żyrandole weneckie, wschodnie dywany, gobeliny i kolekcja pasów słuckich. Specjali¶ci zakładaj± również, że w okresie pierwszej wojny ¶wiatowej wywieziono st±d mnóstwo prac Napoleona Ordy.

¬ródło: TI
 
© 2024 Białoru¶ - zwiedzanie Białorusi, wczasy Białoru¶
e-Hotel.pl tanie hotele na Białorusi