Start arrow Turystyka arrow Pałac Bułgaków
Ciekawostki
Białoru¶ graniczy z dwoma krajami WNP: Rosj± (990 km) i Ukrain± (975 km) oraz z trzema krajami Unii Europejskiej: Litw± (462 km), Łotw± (143 km) i Polsk± (418 km).
 
powered_by.png, 1 kB
Pałac Bułgaków
Redaktor: KL   
Miejsce obiektu: Żylicze, rejon kirowski, obwód mohylewski

Pałac robi wrażenie swoimi rozmiarami. Bogaty szlachcic Ignacy Bułgak zamierzał wybudować najpiękniejsz± rezydencję na Białorusi, a więc na budowie nie oszczędzał.

Zespół stworzył litewski architekt K. Podća¶ynskis w klasycznych tradycjach pocz±tku XIX wieku. Pałac to zespół wielopiętrowych budynków.

Czę¶ć główna - piętrowy budynek, do którego dobudowane s± dwa krótkie boczne korpusy. W jednym był ko¶ciół, w drugim - oranżeria tropikalna. Czę¶ć przylegaj±cego do pałacu skrzydła różni się kompozycj± fasady i kształtem wycięć okiennych.

Główne wej¶cie otwiera duży westybul o krzyżowym sklepieniu. Drzwi prowadz± do pokoi parteru, schody na piętro - do pokoi go¶cinnych. W wykończeniu wnętrz wykorzystano elementy wspaniałego dekoru, dużo drewnianych elementów.

Ignacy Bułgak był miło¶nikiem muzyki, dlatego we wszystkich pomieszczeniach jest ¶wietna akustyka. Jest nawet specjalne potajemne piętro, którym muzycy nie zauważeni przez go¶ci mogli przedostać się na balkony, gdzie grali. Wła¶ciciel pięknego pałacu niestety zmarł wkrótce po zakończeniu budowy. Jego spadkobierc± został syn Edgar.

Pałac Bułgaków miał szczę¶liwy los. Przetrwał wszystkie wojny: nie spadła na niego żadna bomba. Nigdy nie został także dotknięty pożarem.

¬ródło: TI
 
© 2024 Białoru¶ - zwiedzanie Białorusi, wczasy Białoru¶
e-Hotel.pl tanie hotele na Białorusi