Start arrow Turystyka arrow Pałac Umiastowskich
Ciekawostki
Białoru¶ w liczbach: liczba ludno¶ci  9 612 632, ludno¶ć według wieku 0 - 14 lat     14,3%, 15 - 64 lat 71,3%, ponad 64 lata 14,5%, ¶redni wiek w całej populacji  38,8 lat. Oczekiwana długo¶ć życia w całej populacji 70,92 lat
 
powered_by.png, 1 kB
Pałac Umiastowskich
Redaktor: KL   
Miejsce obiektu: Żemisław, rejon iwski, obwód grodzieński.

Posiadło¶ć hrabich Umiastowskich to kopia pałacu króla Rzeczypospolitej   Stanisława Augusta Poniatowskiego w Łazienkach.

Klasyczny piętrowy budynek z placem spacerowym na płaskim dachu organicznie wkomponował się w otoczenie. Okna łukowe belwederu zdobiły kolorowe witraże. Nad wej¶ciem głównym na czterech kolumnach porz±dku korynckiego urz±dzono otwart± lodżię z mozaikow± podłog±. Pierwsze piętro zdobiły ażurowe balkony, do szczytów budynku były doł±czone niższe objęto¶ci z otwartymi tarasami. Rozkład wewnętrzny i wystrój także wykonane w stylu „warszawskim" marmurowe kominki, oryginalny wzór posadzki, malowidła na ¶cianach.

Wokół rezydencji założono park angielski ze sztucznym zbiornikiem wodnym i cumowiskiem dla łodzi. W zarzecznej czę¶ci parku mie¶cił się wysoki oktogonalny skarbiec z galeri±-arkad± wzdłuż budynku. W oddzielnych pomieszczeniach znajdowały się magazyny, stajnia, kaplica rodzinna, gorzelnia i serownia.

Ostatni wła¶ciciel Władysław Umiastowski przekazał posiadło¶ć Uniwersytetowi Wileńskiemu w charakterze bazy naukowej o specjalizacji przyrodniczej i rolniczej. Czas zachował praktycznie wszystkie ważniejsze budynki dworu, po wnętrzach zostały tylko fragmenty sztukaterii pod sufitem i mozaiki z płytki podłogowej.

¬ródło: TI
 
© 2024 Białoru¶ - zwiedzanie Białorusi, wczasy Białoru¶
e-Hotel.pl tanie hotele na Białorusi