Start arrow Turystyka arrow Dwór Gatowskiego
Ciekawostki
Białoru¶ graniczy z dwoma krajami WNP: Rosj± (990 km) i Ukrain± (975 km) oraz z trzema krajami Unii Europejskiej: Litw± (462 km), Łotw± (143 km) i Polsk± (418 km).
 
powered_by.png, 1 kB
Dwór Gatowskiego
Redaktor: KL   
Miejsce obiektu: Czerwony Brzeg, rejon żłobiński, obwód homelski.

Zespół pałacowo-ogrodowy powstał na zamówienie generała lejtenanta inżynierii Michała Gatowskiego w drugiej połowie XIX wieku, zachował się w dobrym stanie.

Zespół obejmuje pałac, oficynę, budynki gospodarcze i wspaniały park z brzozowymi i lipowymi alejami. Przez park ku rzece prowadzi kanał z trzema mostkami.

Pałac budowano w latach 1890-1893, doskonale ł±cz± się w nim dwa style architektoniczne - neogotycki i neorenesansowy. Dachy wież, wykusze, dachy mansard i dymniki dodaj± obliczu budynku szczególnego uroku. Oryginalne poł±czenie czerwonej cegły i białego tynku czyni fasady pałacu niezwykle wyrazistymi.

Rozkład wewnętrzny pałacu stanowi anfiladę sal, urz±dzonych w różnych stylach: romańskim, arabskim, renesansowym, francuskim z czasów panowania Ludwika XVI. Piękno dekoru podkre¶la sztukateria, kunsztowna rzeĽba i fryzy, ornamenty na ¶cianach. Przemy¶lano każdy element: ¶wieczniki, br±zowe statuetki, kryształ wenecki, fajansy angielskie, francusk± porcelanę.

W kolekcji obrazów zebranej przez wła¶ciciela dworu były dzieła Ajwazowskiego, Semiradzkiego i innych słynnych malarzy (przeważnie XIX wieku).

¬ródło: TI

 
© 2024 Białoru¶ - zwiedzanie Białorusi, wczasy Białoru¶
e-Hotel.pl tanie hotele na Białorusi