Start arrow Turystyka arrow Pałac Gubernatora
Ciekawostki
Białoru¶ graniczy z dwoma krajami WNP: Rosj± (990 km) i Ukrain± (975 km) oraz z trzema krajami Unii Europejskiej: Litw± (462 km), Łotw± (143 km) i Polsk± (418 km).
 
powered_by.png, 1 kB
Pałac Gubernatora
Redaktor: AR   
Miejsce obiektu: Witebsk, obwód witebski.

Pałac to jeden z zabytków starego Witebska przechowuj±cy pamięć o ostatnich 150 latach historii miasta.

Mie¶ciła się tu rezydencja wszystkich gubernatorów obwodu witebskiego.
Bardzo krótko (1853-1854) stanowisko wicegubernatora obejmował rosyjski pisarz I. Łażecznikow.

W wygl±dzie budynku, wzniesionego w końcu XVIII wieku na wysokim brzegu DĽwiny Zachodniej, dostrzec można wpływ rosyjskiej architektury klasycznej. Główny budynek jest dwupiętrowy, ¶rodkowa wystaj±ca czę¶ć z elementami porz±dku architektonicznego. Budynek zwrócony ku rzece jest piętrowy; parter jest licowany, okna s± prostok±tne, pierwsze piętro zdobi± wycięcia łukowe.

Rezydencję gubernatorów upatrzył sobie Napoleon. 3 sierpnia (15 sierpnia według kalendarza nowego stylu) 1812 roku pałac stał się ¶wiadkiem obchodów 43-lecia cesarza Francji.

Podczas rewolucji paĽdziernikowej w pałacu obradował Komitet Wojskowo-Rewolucyjny, który proklamował ustalenie władzy radzieckiej w mie¶cie i gubernii, odbywała się pierwsza gubernialna konferencja RSDRP w Witebsku. W czerwcu 1919 roku na poszerzonym posiedzeniu gubernialnego komitetu wykonawczego w Witebsku wyst±pił M. Kalinin.

¬ródło: TI
 
© 2024 Białoru¶ - zwiedzanie Białorusi, wczasy Białoru¶
e-Hotel.pl tanie hotele na Białorusi