Start arrow Turystyka arrow Pałac Wałowiczów
Ciekawostki
Białoru¶ w liczbach: liczba ludno¶ci  9 612 632, ludno¶ć według wieku 0 - 14 lat     14,3%, 15 - 64 lat 71,3%, ponad 64 lata 14,5%, ¶redni wiek w całej populacji  38,8 lat. Oczekiwana długo¶ć życia w całej populacji 70,92 lat
 
powered_by.png, 1 kB
Pałac Wałowiczów
Redaktor: KL   
Miejsce obiektu: Swiatsk, rejon grodzieński, obwód grodzieński.

Pałac dla magnatów Wałowiczów zbudował w 1779 roku włoski architekt Giuseppe Sacco w stylu barokowym z elementami klasycyzmu.

Zespół składa się z trzech korpusów: centralnego i dwóch oficyn. Główny korpus z dwoma bocznymi poł±czony jest półkolistymi galeriami. Główne schody, sale, pokój go¶cinny i inne pomieszczenia skupione s± w jednym budynku. Wykorzystano tam popularn± w tamtych czasach kompozycję fasady z trzema ryzalitami. Każdy z lekko wystaj±cych ryzalitów posiada podwójne pilastry. Boczne ryzality wieńcz± wygięte frontony.

Bocznym ryzalitom w fasadzie parkowej przeciwstawiony jest pięciogonowy występ głównych sal zdobiony pilastrami i zakończony pięknym dachem. Wyposażenie wnętrz trwało do końca XVIII wieku. Wykorzystano przy tym dwa typy dekoracji -sztukatorsk± i malarsk±.

W Swiatsku żywa jest legenda o tym, jak córka pana Wołowicza zakochała się w koniuchu. Rozgniewany ojciec kazał utopić chłopca w stawie, a dziewczynę - żywcem zamurować w ¶cianie pałacu. Powiadaj±, że w nocy widmo córki chodzi po domu...

Pałac Wałowiczów mie¶ci się blisko Kanału Augustowskiego i może stać się atrakcyjnym miejscem dla turystów.

¬ródło: TI
 
© 2024 Białoru¶ - zwiedzanie Białorusi, wczasy Białoru¶
e-Hotel.pl tanie hotele na Białorusi