Start arrow Turystyka arrow Dwór w Przyłukach
Ciekawostki
Białoru¶ graniczy z dwoma krajami WNP: Rosj± (990 km) i Ukrain± (975 km) oraz z trzema krajami Unii Europejskiej: Litw± (462 km), Łotw± (143 km) i Polsk± (418 km).
 
powered_by.png, 1 kB
Dwór w Przyłukach
Redaktor: KL   
Miejsce obiektu: Przyłuki, rejon miński, obwód miński.

Dwór w Przyłukach z jego wyszukanym gotyckim kształtem słusznie uważany był za jeden z najładniejszych na ziemi mińskiej. Rezydencj± rodu Czapskich został w 1872 roku i do 1917 roku był ich własno¶ci±.

W posiadło¶ci dominował wspaniały pałac neogotycki z mnóstwem wież i wieżyczek, blankami i fasadami w duchu romantyzmu. Wnętrza pałacowe wygl±dały „do¶ć skromnie".

Obok pięknej posadzki i pozłacanej sztukaterii na suficie w pokojach go¶cinnych dokumenty odnotowały wykonany z dębu i skóry komplet, meble rocaille w stylu Ludwika XV, dwa fortepiany, pianino, piękne szafy, kufry gdańskie, obrazy Jana Matejki, portrety rodzinne, miniatury XVIII-XIX w. srebra, porcelanę sask± i francusk±.

Od bramy wjazdowej, wykonanej w kształcie graniastych pylonów z kulami na górze, do pałacu prowadzi aleja o szeroko¶ci 8 metrów. Jej długo¶ć wynosi 365 kroków - tyle, ile jest dni w roku.

Jedna z legend głosi, że rezydencję przebudowano ze starego klasztoru. I wkrótce pojawiły się plotki o mieszkaj±cym w pałacu widmie.

Aktualnie w pałacu mie¶ci się Białoruski Instytut Naukowo-Badawczy Ochrony Ro¶lin.

¬ródło: TI

 
© 2024 Białoru¶ - zwiedzanie Białorusi, wczasy Białoru¶
e-Hotel.pl tanie hotele na Białorusi