Start arrow Turystyka arrow Pałac Archijereja
Ciekawostki
Białoru¶ należy do czołówki krajów, w których mieszkaj± ludzie długowieczni. Z danych statystycznych wynika, że obecnie blisko 650 Białorusinów przekroczyło wiek stu lat.
 
powered_by.png, 1 kB
Pałac Archijereja
Redaktor: KL   
Miejsce obiektu: Mohylew, obwód mohylewski.

Pałac Jerzego Koniskiego, znanego działacza prawosławnego, wzniesiono według projektu wileńskiego architekta Jana Glaubitza.

W wygl±dzie pałacu widoczne sq typowe cechy barokowe: plastyka fasad, wnęki, skomplikowany rysunek obramień. Wysoki o ciekawym kształcie dach budynku harmonizuje z wygl±dem fasad.

Rozkład zespołu pocz±tkowo miał odpowiadać zasadzie symetrii: w głębi miejskiego kwartału mie¶cił się sam pałac, przed nim po prawej i po lewej stronie były cele klasztorne, tworz±ce dziedziniec. Ażurowym metalowym ogrodzeniem cele ł±czyły się z główn± bram± wjazdow±.

Budynek pałacu stanowi zwarty prostok±t o występach-ryzalitach w czę¶ciach narożnych. Pomieszczenia wewnętrzne były do¶ć duże. Centraln± czę¶ć parteru zajmował westybul i sala przyjęć. Na pierwszym piętrze mie¶ciły się pokoje wła¶ciciela, gabinet i biblioteka. W ¶rodkowej czę¶ci pałacu jest drugie piętro -attykowe: pokoje s± małe, prawdopodobnie przeznaczone były dla służby i go¶ci.

Budynek zachował się czę¶ciowo. Obecnie Pałac Archijereja to pomnik historyczno-architektoniczny jednego z najstarszych miast Białorusi.

¬ródło: TI

 
© 2020 Białoru¶ - zwiedzanie Białorusi, wczasy Białoru¶
e-Hotel.pl tanie hotele na Białorusi