Start arrow Turystyka arrow Pałac Rdułtowskich
Ciekawostki
Białoruś w liczbach: liczba ludności  9 612 632, ludność według wieku 0 - 14 lat     14,3%, 15 - 64 lat 71,3%, ponad 64 lata 14,5%, średni wiek w całej populacji  38,8 lat. Oczekiwana długość życia w całej populacji 70,92 lat
 
powered_by.png, 1 kB
Pałac Rdułtowskich
Redaktor: KL   
Miejsce obiektu: Snów, rejon neswiżski, obwód miński.

Pałac nad brzegiem Snowienki wybudował w 1827 roku Kazimierz Rdułtowski - białoruski szlachcic, absolwent Oksfordu, doktor filozofii. Budynek robi wrażenie swoimi rozmiarami: długość wynosi 140 metrów, pierwotnie było w nim 100 pokoi i sala dla gości.

Architektura pałacu jest zwarta. Proporcjonalność i elegancja portyków z pięknym rysunkiem kapiteli, ażurowe ryzality o szerokich trójdziałowych oknach na dwa piętra, skromne zdobnicze wstawki koło łukowych wykończeń okien nadają jego fasadom smukłość i majestatyczność.

Centralna część pałacu i ochronne ryzality - na dwa piętra. Boczne skrzydła są parterowe: lewe ma otwartą galerię - kolumnadę, a prawe - kolumnadę przylegającą do ściany głównej.

System tworzenia objętości jest bardzo prosty: w niezbyt głębokich płaskich wnękach mieszczą się okna z sandrykami, a w górnej części ściany - płaskorzeźba z ornamentem roślinnym. Sala gościnna o powierzchni 100 m2 urządzona jest dość skromnie. Sufity i podłogi nie są zdobione. Tylko górna część ścian sali zdobiona jest gzymsem. Elementem zdobniczym oprócz alkowy jest duży artystycznie wykonany piec kaflowy.

Pałac uważany jest obecnie za jeden z najpiękniejszych zabytków klasycyzmu.

Źródło: TI

 
© 2024 Białoruś - zwiedzanie Białorusi, wczasy Białoruś
e-Hotel.pl tanie hotele na Białorusi