Start arrow Turystyka arrow Pałac Tyzenhausa
Ciekawostki
Białoru¶ należy do czołówki krajów, w których mieszkaj± ludzie długowieczni. Z danych statystycznych wynika, że obecnie blisko 650 Białorusinów przekroczyło wiek stu lat.
 
powered_by.png, 1 kB
Pałac Tyzenhausa
Redaktor: KL   
Miejsce obiektu: Postawy, obwód witebski

Pałac Tyzenhausów został wzniesiony w końcu XVIII wieku. Mieszkał tu znany ornitolog Konstanty Tyzenhaus - autor wielu prac naukowych.

W swoim maj±tku założył muzeum ornitologiczne, w pałacu pracowała katedra wyjazdowa Uniwersytetu Wileńskiego.

Duży murowany budynek wzniesiono w stylu klasycystycznym, na planie „n". Północn± czę¶ć budynku Konstanty całkowicie wyposażył dla zajęć nauk± i sztuk±. Były tu również gabinety zoologii, mineralogii i etnografii. W pałacu działała szkoła baletowa i ¶wiecka, manufaktura produkcji pasów i papieru.

Po lewej stronie znajdowały się pokoje ze sztukateri± i marmurowymi kominkami, ¶ciany zdobiły obrazy Leonarda da Vinci, Rubensa, Veronesego, Tintoretta, Breigela, Durera. Rodzina wła¶ciciela (żona Konstantego, dwie córki i syn) mieszkała w zachodniej bardziej skromnej czę¶ci pałacu. Pałac otaczał piękny park z fontannami i rzeĽbami. W podziemiach pałacu archeolodzy znaleĽli rozgałęzion± sieć przej¶ć, ci±gn±cych się, ich zdaniem, dziesi±tki kilometrów.

¬ródło: NTB
 
© 2020 Białoru¶ - zwiedzanie Białorusi, wczasy Białoru¶
e-Hotel.pl tanie hotele na Białorusi